• MyPassion
  • MyPassion
  • MyPassion
  • MyPassion
Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

17. Yüzyıl başarında  Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından, 1665 yılında yaptırıldığı sanılmaktadır. Tipik bir han olmakla beraber, bir kervansaray örneğidir.
\r\nKervansarayın yapım tarihini gösteren kitabesi olmamakla beraber XVII. yüzyılda (muhtemelen l655 yılında) Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri olan Rüstem Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Köprülü Mehmet Paşa’nın vakıf eseri olarak tapuda kaydı bulunmaktadır. 3008 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan kervansaray, 101.52x27.21 m. ölçülerinde dikdörtgen planlı olup taş ve tuğla malzemeden harç ile inşa edilmiştir. Simetrik planlıdır. Üç bölümlü kervansarayın orta kısmı iki yandakilere göre biraz daha farklıdır.
\r\nİç kısmında her iki yanda duvarlara ocaklar yerleştirilmiştir. Yanlara sekiler yapılmış ve bunlar zeminden daha yüksek tutulmuştur. Bu durumda ortada araba ve atlar, iki yanda da yolcuların konaklaması sağlanmıştır. Dışa kapalı, payandalarla desteklenen, kale görünümündeki kervansarayın üzeri iki yana meyilli ahşap kırma bir çatı ile örtülmüştür. 2007 yılında restorasyonuna başlanan tarihi kervansarayın restorasyonu 3 yılda tamamlanmıştır. 

\r\n Adres : Vezirhan / BilecikHaritaŞu anda incelediğiniz mekanın harita bilgilerini mobil cihazınıza aktarmak için aşağıdaki QR Kodu kullanabilirsiniz.
YORUMLAR
Yorum Yapabilmek İçin Giriş Yapın ya da Üye Olun